HTML genel kodlama kuralı şu şekildedir ;

< etiket > içerik < /etiket >

Etiket (Tagname) ; HTML Etiketleri < işareti ile başlayıp > işareti ile biten ifadelerdir. 

Örnek ; < p >içerik yazısı < / p > . P etiketleri arasında olan "içerik yazısı" artık p etiketinin özelliklerini almaktadır. HTML kodları hiyerarşik bir yapıdadır. Etiketleri iç içe yazabileceğimiz gibi , ayrı ayrıda yazabiliriz.

Temel HTML Etiketleri

< html > ; HTML kodlarını < html > etiketi ile başlatırız , bu etiket kod yapımızın html olduğunun referansını verir.

< head > ; Head etiketi , her zaman html etiketleri arasında yer alır , burada kodlarımıza dahil edeceğimiz stil dosyaları , etkileşim dosyaları gibi bir çok eklentileri dahil ettiğimiz kısımdır. Ayrıca Head içerisinde sitemizin arama motorlarında görüntülenmesi için gerekli meta açıklamalarını yazdığımız kısımdır. Head etiketleri içinde ki < title > kodları haricinde hiç bir kod kullanıcı tarafından görünmez.

< title >; Title etiketi sayfa başlığı anlamına gelmektedir. Bu etiketlerin içerisinde yazdığımız kodlar tarayıcıda sekmenin üstüne yazan kısımdır . Title örneği ;

< body > ; Body etiketi isminden de anlaşılacağı gibi , sitemizin gövdesini oluşturmaktadır. Sitemizde görüntülenmesini istediğimiz herşeyi bu etiket arasına yazmalıyız. Kısacası ; < html > etiketi içerisine ilk önce < head > etiketini açıp kapatıyoruz , sonrasında ise < body > etiketimizi açıp kapatıyoruz.